Бизнес 01 июля 2021 в 14:39

"Є ризик, що країна може розвалитися": про що бізнес говорив на Leopolis Jazz Fest

Представники найбільших українських бізнес-асоціацій та клубів на бізнес-заході від корпорації "Біосфера" у рамках Leopolis Jazz Fest обговорили ключові питання розвитку українського бізнесу та інвестиційну привабливість України

"Є ризик, що країна може розвалитися": про що бізнес говорив на Leopolis Jazz Fest "Є ризик, що країна може розвалитися": про що бізнес говорив на Leopolis Jazz Fest

Однією із тем, про яку говорили учасники, став новий закон про деолігархізацію, ініційований Офісом президента України. 

"Перш за все важливо, щоб в країні якісно працювала система правосуддя і каралися ті, хто порушує правила. Це, в першу чергу, ключовий момент, який вирішить багато проблем, а не сам новий закон, який просто привертає увагу. Наскільки він буде ефективний — питання", — заявила Анна Дерев'янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації. 

Подпишитесь на канал DELO.UA

Сергій Цівкач, виконавчий директор офісу по залученню і підтримці інвестицій UkraineInvest, у свою чергу зазначив, що іноземного інвестора в Україну можна залучити, тільки показавши сильного національного інвестора і правильно розвинений національний інвестиційний ринок в Україні. Також Сергій озвучив статистику останнього року з приводу об’ємів інвестицій в Україні та цілей на найближчі 2-3 роки.

"У 2020 році відтік інвестицій склав 868 млн доларів США. Ситуація так склалася, тому що був відтік реінвестування, адже кеш флоу був нижчим, ніж минулі роки. При цьому інвестиції в капітал протягом минулого року були плюсові, близько 760 млн, з яких 23% — це інвестиції у промисловість. Але відтік інвестицій — це глобальна тенденція: по оцінці експертів, глобальний ринок прямих іноземних інвестицій знизився на 49%. НБУ оцінює 3 млрд плюсовий показник інвестицій, Міністерство економіки заявляли до 5%, і, на мою думку, це цілком реальні цифри. Що важливо для України — протягом 2-3 років забезпечити об’єм інвестицій до 7-8% і перейти до показника 10. Цьому сприяють зміни, які зараз відбуваються у регуляторній системі: з’явився закон про інвестиційні стимули, і він не такий жорсткий, як у інших європейських країнах. Ми кращий друг, виконавець, порадник для українського бізнесу, ми відкриті до співпраці та діалогу", — додав Сергій.

Сергій Цівкач

Під час панельної дискусії також обговорили питання формування української еліти та майбутнього країни у разі її відсутності:

"На жаль, за 30 років незалежності України у нас так і не сформувалася інтелектуальна еліта. З огляду на турбулентні і хаосні часи, які ми зараз проходимо, є ризик, що країна може розвалитися — так показує історія цивілізацій. Тому ми проводимо ряд зустрічей з інтелектуалами та бізнесменами, щоб знайти визначення української еліти і її роль у формуванні нашої країни. Але "еліта" зовсім не означає, що це найбагатша або вища за рангом людина, головне — його компетенції і знання", — відмітив Сергій Гайдайчук, засновник і президент СЕО Club і співзасновник Young Business Club. 

Президент Американської торгової палати в Україні Енді Гундер також зазначив, що українському бізнесу не вистачає діалогу з владою, який би міг допомогти розвитку компаній та країни в цілому. У тому числі, покращення "клімату" стане ще одним кроком для залучення міжнародних інвесторів.

"Бізнес хоче допомогти державі, але важливо, щоб держава почула бізнес. Ми хочемо, щоб американські компанії приїжджали в Україну і відкривали тут свої офіси. Коли ми спілкуємося з колегами за кордоном, ми не продаємо їм історії успіху, ми розповідаємо реальні історії успіху. Такі компанії — найкращі амбасадори України для іноземних партнерів та інвесторів", — зазначив він. 

катерина глазкова

Катерина Глазкова та Енді Гундер

Важливою частиною дискусії також стало питання етики та відповідальності асоціації за компанії, які входять до його складу.

"Із репутації кожної компанії-члена створюється репутація всієї асоціації. Тому важливо, щоб кожна організація мала ряд внутрішніх правил взаємодії, а бізнес був готовий дотримуватися їх. Наша асоціація була створена людьми, які відразу заклали базис — цінності, якими ми керуємося у своїй діяльності. У нас також є Наглядова рада, в якій ми дотримуємося гендерної та регіональної рівності для захисту інтересів всіх компаній. Для нас це принципова позиція", — виступила Катерина Глазкова, виконавча директорка "Спілки українських підприємців".

Спікери також обговорювали челенджи, які їм вдалося здолати за минулий рік, а також з якими вони працюють досі. Одне із ключових питань для різних сфер бізнесу — це недостача фахівців. Чи не найбільший попит на спеціалістів зараз існує у IT сфері, як зазначили учасники дискусії, 

"Минулий рік кризи став для нашої компанії дуже корисним, але виявив проблему: ринок праці зараз дуже перегрітий, лише в SoftServe відкрито понад 700 вакансій. Уся Україна фактично стала для ринку IT Києва по рівню зарплат. Ще одним челенджем для нас є нестача кадрів. Українська освіта випускає в рік 25 тисяч фахівців для сфери IT у той час, коли ми потребуємо понад 50 тисяч. І тут я бачу точку дотику бізнесу та асоціацій. Ми дуже тісно співпрацюємо з асоціаціями та іншими українськими компаніями нашої галузі, щоб консолідовано комунікувати про нашу проблему світу та уряду", — заявив Тарас Кіцмей, співвласник та член ради директорів SoftServe. 

До панельної дискусії активно залучалася аудиторія із залу. Наприклад, одна із слухачок поставила запитання про плинність кадрів та рівень заробітних плат у IT секторі, на що Тарас Кіцмей відповів:

"Ми вважаємо, що плинність кадрів на рівні 15% в IT секторі — це нормально. Під час коронакризи ми умовно розділили Україну на регіони і тепер шукаємо співробітників по найближчих невеличких містах, і зараз такий варіант взаємодії дає свої хороші результати. Рішенням цих проблем може бути реформація системи освіти. Зараз ми живемо у час, коли освіта лишилася ще в плановій економіці. Моя думка, є дві принципові важливі зміни, які потрібні. Перше — запустити ринкову економіку в систему освіти, щоб кожен університет випускав свій продукт, таким чином ми створимо конкуренцію, а студенти будуть отримувати з цього прибуток. Друге — потрібно створити синергію між індустрією і освітою. Від того, що компанії просто дають гроші певним університетам, бізнес не отримає ніякої вигоди". 

Андрій Здесенко

Андрій Здесенко, засновник та СЕО корпорації "Біосфера", підсумував панельну дискусію такими словами: "Від себе додам кілька важливих моментів. З одного боку, у бізнесу правда є накопичений негатив, навіть недовіра до влади, з іншого боку — важливо створювати позитивні кейси співпраці держави і бізнесу та розповідати про них. Вважаю, що фундамент успішності України на міжнародному ринку і розвиток внутрішнього бізнесу — це верховенство права, недоторканність приватної власності і обов'язково — дотримання домовленостей держави по відношенню до бізнесу".

Загрузка...
Новое видео
Family production: как киевская семья снимает рекламу для Diesel и Saint Laurent и получает Каннских львов
Загрузка...