Мнения 12 июля 2021 в 14:13

(Не)довіра до економіки країни і фінансова грамотність населення

Чим більшим стає охоплення фінансовою грамотністю, чим більше підвищується її рівень, тим більше створюється бізнесів, розширюються джерела інвестиційних і кредитних ресурсів, розвивається фінансова інфраструктура, а слідом за ними і економіка

(Не)довіра до економіки країни і фінансова грамотність населення (Не)довіра до економіки країни і фінансова грамотність населення

Фінансова грамотність — це можливості конкретної людини розуміти і ефективно використовувати різні знання про фінанси, включаючи управління особистими фінансами, фінансове планування та інвестиції. Фактично це основи особистих взаємин з грошима, і якщо в сучасній українській економіці і в більшості інших країн світу успіх виражається саме в грошовому еквіваленті, то рівень фінансової грамотності стає вирішальним фактором.

В Україні зараз більшість перебільшує рівень фінансової грамотності, начитавшись статей в ЗМІ або спеціалізованій літературі. А тим часом, аспект грамотного застосування не менш, а можливо, й більш важливий самих знань, важливе і ставлення до грошей як інструменту досягнення довгострокових цілей.

Подпишитесь на канал DELO.UA

Тому важливо не тільки мати знання та інструменти, а й бути в курсі основних фінансових подій в країні, мати більш детальні знання про потенційний об'єкт для вкладення коштів, їх збереження та примноження, з одночасною здатністю вибору найбільш вигідного варіанту або їх комбінацій.

Це важливо не тільки для конкретної людини, але і для економіки країни в цілому, оскільки дозволяє їй більш прогнозовано і стабільно розвиватися, згладжувати вплив зовнішніх негативних чинників.

Чим більшим стає охоплення фінансовою грамотністю, чим більше підвищується її рівень, тим більше створюється бізнесів, розширюються джерела інвестиційних і кредитних ресурсів, розвивається фінансова інфраструктура, а слідом за ними і економіка.

Можна відзначити ключову проблему населення України, втім, характерну не лише для нашої країни, а для багатьох пострадянських країн. Ця проблема — відсутність бажання брати на себе фінансову відповідальність, і якщо з ініціативою у нас ситуація краща, то більшість громадян України не готові відповідати за наслідки своїх часто спонтанних фінансових рішень або за бездіяльність.

Таким чином, ключовою перешкодою на шляху до економічного розвитку країни можна позначити в значній мірі відсутність довіри.

Питання довіри — це ключовий аспект розвитку взаємин економічних агентів. У підсумку ці питання грають ключову роль в розвитку економічних процесів, створенні нових бізнесів, прийнятті рішень про інвестиції, нарешті своєчасному виконанні своїх фінансових зобов'язань.

За даними Національного банку України на початок 2021 року обсяг готівки в обігу поза банками досяг 515,7 млрд гривень, збільшившись за рік більш ніж на третину. Фактично це ціна довіри населення і бізнесу до економіки. За різними оцінками частка тіньового сектора в українській економіці становить від 846 млрд до 1,4 трлн гривень.

Можна сміливо припустити, що значна частина цих коштів використовується для корупції, рейдерських схем, що в кінцевому підсумку перешкоджає приходу інвестицій, в тому числі зарубіжних в нашу країну.

У минулому році відтік прямих іноземних інвестицій з України склав $ 868 млн. До цього відтік інвестицій відбувався лише один раз за останні 20 років — в 2015 році.

Невизначеність економічних перспектив, неможливість розрахуватися за покупки карткою, нерозвиненість інструментів реального заощадження накопичень є основними, хоча і не вичерпними, причинами зростання готівки в обігу.

Крім того, за даними того ж Нацбанку капітал переважно сконцентрований в галузях з швидким оборотом коштів, а не у виробництві. Більше 40% від усіх залучених інвестицій припадає на сфери торгівлі, фінансів, операцій з нерухомістю та телекомунікації. Все це також говорить про невіру навіть вітчизняних інвесторів в сталий розвиток економіки України.

Тобто фактично тут переплітаються чинники недовіри і очікування погіршення економічної ситуації як з боку громадян, так і з боку компаній.

Тому владі України потрібно розвивати саме довіру до економіки країни, створювати довгостроковий привабливий інвестиційний клімат, знижувати податковий тягар для виробництва і сільського господарства. Але це дорога з двостороннім рухом як з боку влади, так і з боку самих громадян.

Зрозуміло, це не швидкий шлях перетворення економічного ландшафту, і, можливо, він займе не одне десятиліття. Проте якщо звернути увагу на економічний розвиток європейських країн, то можна відзначити стійку довгострокову залежність економічного розвитку і фінансової грамотності населення.

Центр Біржових Технологій з 2015 року надає послуги навчання і консалтингу з метою підвищення фінансової грамотності українців. Ми вважаємо це своєю соціальною місією і регулярно проводимо безкоштовні семінари, вебінари, майстер класи та профільні дискусії для всіх бажаючих. Анонси відкритих подій компанії публікуються в наших соціальних мережах, підписуйтесь і слідкуйте за оновленнями.

Про це інші цікаві теми будуть говорити на Get Business Fest, який відбудеться 14 липня. Реєструйся на сайті та не пропусти найбільший фестиваль для малого й середнього бізнесу, де 70 успішних бізнесмені розкажуть, як їм вдається бути попереду всіх!

Загрузка...
Новое видео
Family production: как киевская семья снимает рекламу для Diesel и Saint Laurent и получает Каннских львов
Загрузка...